Читалището в с. Драгоево е основано през февруари 1881 г. в малка килия в западната част на черквата, с инициативата на първия читалищен деец в селото Стоян Горанчев, извикан от Преображенския манастир за учител в селото. Запазен е първият читалищен печат от 1892 г. До 1900 г. в Драгоево не е имало отделна читалищна сграда, макар че се е вършела читалищна дейност и е функционирала читалищна организация от 1881г. През 1901 г. с активната инициатива на тогавашния кмет на селото Димитър Маркишки е построена внушителна читалищна сграда, долепена до сградата на училището в центъра. В тази читалищна сграда имало кафене, обширен зрителски салон и сцена.
През 1911 г. читалищната сграда е преустроена в училищна, където са учили първите прогимназиални класове в Драгоево. В задния двор на днешното училище е построена нова, по-малка читалищна сграда, състояща се само от сцена и салон, а до тях – стая за гримьорна. През 1912 г. е избрано читалищно ръководство и е изработен читалищен устав, приема се план за дейността на читалището.
Особено активна в тези години е организационната и театрална дейност на учителя Марин Войников. Духовното наследство преминава от бащи на деца.
Преди осемдесет години в Драгоево е създаден първият театрален колектив. Негов основател е Бойчо Иванов, годината е 1936-а.
Паметен е денят 13 февруари 1976 г. – открива се новата читалищна сграда. И читалището получава името на шуменския възрожденец и писател Васил Друмев, чийто корен е оттук.
През 1996 г. е учредено читалищното настоятелство на НЧ „Васил Друмев”.
През последните години дейността на читалището се оживява. Към него работят следните художествени колективи:
Танцов ансамбъл „Дядо Драгой”, детски танцов състав „Драгоевче”,женски танцов състав „Овеогард”;
Група за автентични обичаи – „Лазарска” и „Коледарска” група;
Самодеен театрален колектив „Георги Лунгов“;
Група за двугласно пеене;
Група за стари шлагери;
Детско куклено шоу;
Кръжок по краезнание;
Библиотека – 14216 библ. ед.